Proč včely útočí, kdy včely útočí

Včely nejvíce lákají sladké věci. Útočí však nejen na vše sladké, ale také na chlupaté, tmavé a zapáchající. Značně agresivní bývají včely v letních měsících. V přírodě ubývá nektaru či medovice a včely hledají, kde co je.

Pokud člověk nepropadá panice, když uvidí včelu, a nezačne kolem sebe mávat rukama, nemusí se vůbec ničeho obávat. Pokud však včely útočí, a útočí masivně, doporučuje se co nejrychleji utíkat, chránit si oči, mít zavřená ústa a dýchat nosem. Jakmile je člověk v dostatečné vzdálenosti a už nepřilétávají další včely, je dobré jednu po druhé zabíjet, rozzuřené včely totiž útočí tak dlouho, dokud nebodnou a potom umírají.

Včelí jed se do kůže uvolňuje postupně, proto je třeba při včelím bodnutí co nejrychleji odstranit žihadlo z kůže. Žihadlo je potřeba seškrábnout nehtem. Poté se doporučuje potřít zasažené místo octem a přiložit cibuli. Obecně se ví, že studená voda a případné ledování zmírňují otoky. Pokud není člověk alergický, otok zmizí do pár dní sám od sebe. V případě alergické reakce, je zapotřebí užít antihistaminika, která reakci zmírní. Nedojde-li po užití léčiv ke zlepšení, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. To platí i v případě, kdy se člověku udělá nevolno, je malátný, bodla ho včela do krku či do jazyka.