Krmení včel - přikrmování

Včelí potravou je jejich med, ale na zimu, kdy je jeho zásoba menší, je pak pro jejich přežití důležitá náhradní potrava.

 

Srpen – vhodná doba pro krmení

 

Vhodná doba pro krmení včel závisí na přírodě, nejčastěji to však bývá během srpna. Indikují ji také líhnoucí se dlouhověké včele. I v průběhu roku, pokud jsou snůšky malé, je občas přikrmování nutné, ale nemělo by při něm být příliš chladno, neboť při otevření úlu včely přichází o své teplo.

 

Krmiva pro včely

Místo cukerných roztoků a těst se dnes pro krmení včel stále častěji využívají alternativní krmiva. Svou cenou se rovnají cukru, ale tvořeny jsou namíchanou směsí a je možné ji bez úprav vložit do úlu. Díky němu je také spotřeba krmiva nižší a včely jsou výkonnější. Je pro včely také vhodnější a stravitelnější než cukr. Ne všichni včelaři jsou však zastánci alternativního krmiva. Někteří tvrdí, že tento typ krmiv funguje jako doplněk stravy pro lidi sloužící ke zvýšení fyzické výkonnosti.

Ačkoliv obliba alternativních krmiv stále roste, stále zůstává nejoblíbenější cukr, ze kterého se připravují cukerné roztoky nebo cukromedové těsto.

Nezapomínejte však, že nespotřebované krmivo se nejspíše objeví také v prvním medu, takže je dobré věnovat výběru kvalitního krmiva patřičnou pozornost.

 

Spotřeba krmiva

Spotřeba krmiva kolísá především v závislosti na síle včelstva, ale určuje ji také počasí, v zimě bývá spotřeba vyšší. Pohybuje se v rozmezí od 12 do 20 kg cukerného roztoku.

 

Způsoby krmení

Protože se včelařství u nás stále vyvíjí, mění se i způsoby aplikace krmení do úlu. Praktikovány jsou však stále i desetiletími prověřené staré způsoby.


Krmení včel stropním krmítkem

K novodobějším způsobům krmení včel patří krmení stropními krmítky, jehož výhodou je, že při krmení není nutná manipulace s nádobami, jež plníte. Jednoduše jen naplníte vaničku ve stropním krmítku. Horní část stropních krmítek je oddělena od včelstva a při sejmutí víka tak včely zůstávají v úlu.

Přístup mají jen do prostoru s roztokem. Protože stropní krmítko již obsahuje dřevěnou formu pro vaničku ke krmení, není potřeba nástavek. Vzhledem k výrobní náročnosti je však obsah krmítek do 6 l.

 

Popis stropního krmítka

Včely z horního nástavku vlezou do prostoru krmítka. Aby včely nenapadaly do roztoku, ze kterého by se již nedokázaly dostat ven, zachytávají je drátky. Celou část pak zakrývá krytka a včely se tak dále do krmítka nedostanou.

 

Krmení včel sklenicemi

K velmi rozšířeným způsobům krmení patří krmení včel sklenicemi. Používá se pro to cukernatý roztok skládající se z cukru a vodypoměru 3:2. Důležité je, aby byl cukr řádně rozmíchán. Ke krmení se pak používají sklenice s objemem 3,5 l, které se položí na podložku na krmící set, a nasadí se na ně prosakovací víčko.

Nabízena jsou víčka 16 nebo 80 otvory, počítáme se dvěma včelami na otvor. Díky krmícímu setu můžeme krmit až ze čtyř sklenic zároveň a do úlu se tak dostane asi 14 l roztoku najednou.Potřebovat k tomuto způsobu krmení budete také náhradní nástavek. K nevýhodám pak patří plnění sklenic i delší doba trvání přenosu zásob včelami.

 

Krmení včel kýblem

Přídavný nástavek budete stejně jako u krmení sklenicemi potřebovat i při krmení kýblem. Na poslední rámky horního nástavku se při něm položí latičky, na ně se pak postaví kýbl s roztokem. Aby se včely v roztoku neutopily, položí se na kýbl sláma. Jedná se o velmi jednoduchý a rychlý způsob krmení, ale je možné, že při něm dojde k zanesení roztočů ze slámy do úlu.

 

Krmení kapsovitými krmítky

Kapsovitá krmítka, sloužící k dokrmování a krmení včel, jsou konstruována dle rámkové míry a vkládají se místo včelařských rámků přímo do úlu. Zabírají většinou místo dvou rámků. Při tomto druhu krmení není potřeba další nástavek nebo přípravek pro krmení. Pro krmení kapsovitými krmítky se většinou používá medocukrový roztok.