Před tím, než začnete včelařit

Aby pro Vás nebylo včelařství nebylo zbytečně náročnou činností, je potřeba projevovat nejen zájem o samotnou činnost, ale také touhu poznat nové informace a vcítit se do fungování přírody. Poznat však musíte i samotné včely medonosné. Důležité je seznámit se se základními postupy při jejich chovu, ale také s možnými riziky i nepříjemnostmi.

 

Zdroje informací

Velmi užitečný Vám pro začátek bude Český svaz včelařů, tedy organizace, která sdružuje přes 90 % včelařů z celé naší republiky. Mezi více než 46 000 včelaři tak naleznete nejenom zázemí, ale možná tu najdete i nové včelaře z Vašeho okolí. Dále také získáte přehled o včelařských postupech a novinkách, hodit se mohou informace z oblasti léčení včel, dozvíte se také o nejrůznějších včelařských akcích či seminářích apod. Pokud chcete zjistit, kde v blízkosti Vašeho bydliště se sídlo organizace nachází, nejjednodušší cestou bude jeho kontaktování na www.vcelarstvi.cz.

Výbornou cestou k získání potřebných informací pro včelaře jsou knihy a jiné publikace. Mezi ty nejkvalitnější patří publikace „Včelařství“ od Ing. Veselého a kol., doporučované jsou také knihy vydané Výzkumným ústavem v DOLe, které se zaměřují na léčení včel. Při koupi přeložených knih, například z Německa, se bohužel můžete setkat s tím, že uvedené informace nemusí být zcela přesné. V dnešní době však již můžete navštívit množství kurzů pro začínající i pokročilé včelaře, kde se informace dozvíte osobní, a pro mnohé také jednodušší a příjemnější cestou.

 

Kdo kurzy pořádá?

 

  • Místní organizace (v místě Vaší registrace)

  • SOU – VVC, o.p.s. Nasavrky (www.sounasavrky.cz)

  • Výzkumný ústav včelařský (www.beedol.cz)

  • Pracovní společnost nástavkových včelařů (www.psnv.cz)

 

Zde se dozvíte o všech chystaných včelařských akcích, podívat se však můžete i na stránky Českého svazu včelařského www.vcelarstvi.cz