Zařízení pro získávání medu

Medomety jsou zařízení pro získávání medu ze včelího díla. V současné době se medomety staly nedílnou součástí výbavy každého včelaře. Medomety fungují na principu odstředivé síly. Dříve se musely včelí díla lisovat, aby se získal med. Zjednodučeně se medomed skládá z koše, tam kam se dávají rámky, a bubnu, tedy nějakého krytu.

 

Dělení medometů

Podle polohy bubnu dělíme medomety na horizontální a vertikální medomety.

Horizontální medomety jsou medomety, jejichž buben je umístěn naležato (vodorovně). Tento typ medometu v běžné praxi není moc rozšířen. Jeho výhody jsou ale v tom, že lze snadno vytvořit a ovládat medomety s kapacitou kolem 200 kusů rámků. Tento typ medometu se tedy používá především jako komplet linek na vytáčení medu. Horizontální medomety pak zpravidla bývají radiální.

Medomety jsou součástí výbavy každého včelaře

Vertikální medomety jsou nejrozšířenější. Buben medometu je kolmo k podlaze. Tento způsob má sice omezení týkající se velikosti medometů a kapacit, ale pro 99 % včelařů je naprosto vyhovující, jelikož je jednak praktičtější a jednak mnohem účinější.

Vertikální medomety se dále dělí na:

1. Radiální

2. Tangenciální

a) Tangenciální nezvratné

b) Tangenciální zvratné

c) Tangenciální zvratné radiální

 

Radiální medomety

Radiální medomety jsou medomety, do kterých se rámky vkládají do hvězdy, tedy kolmo k povrhu bubnu. Radiální medomety mají jednoznačné výhody. Konstrukce koše je velmi snadná a umožňuje větší počet rámků. Nevýhodou je pak to, že vytýčení není úplně stoprocentní především u tužšího medu. Zobrazení na obrázku níže, typ A. Podobný systém se většinou používá u horizintálních medometů, proto nejsou tak účinné. 

 

Tangenciální medomety

Tangenciální nezvratné jsou medomety, do kterých se rámky vkládají rovnoběžně s povrchem medometu. Tangenciální nezvratné medomety vynikají jednoduchou konstrukcí koše, nízkou cenou a vysokou efektivitou vytáčení, ale nevýhodou je limitující kapacita a otáčení rámků, aby se vytočily z obou stran. Pohony se dodávají ruční, elektrické 12 V, elektrické 230 V. Zobrazení na obrázku níže, typ B.

 

Tangenciální zvratné medomety

Tangenciální zvratné jsou medomety, do kterých se rámky vkládají do hvězdy. Koš je ale konstruován tak, aby se rámek vytočil dle směru vytáčení. Při rotaci je tedy rámek otočen rovnoběžné s povrchem medometu a tím je zajištěna vysoká efektivita vytáčení. Po vytočení jedné strany se změní směr otáčení rotoru medometu a tím také vytáčející se strana. Obě strany rámku se tedy vytočí bez nutnosti vytahování rámku z medometu. Tento proces je řízen řídící jednotkou medometu. Je tedy automatický, bez zásahu včelaře. Pohony se dodávají elektrické 12 V, elektrické 230 V. Obě varianty jsou s regulací otáček. Zobrazení na obrázku níže, typ C.

 

Vertikální medomety jsou praktické a účinné.

 

Historie medometů

Medomet na principu odstředivé síly byl vynalezen roku 1865. Medomet vynalezl Franz Von Hruschka. Do této doby byl med lisován. První medomety byly vyráběny ze dřeva. Později, především z  hygienických důvodů, se začaly vyrábět z plechu a nakonec z nerezu, jako dodnes. 

Medomety funguji na způsobu odstředivé síly.

 

Jak vybrat správný medomet?

Pakliže k tomu přihlédneme všeobecně, tak medomet potřebuje každý včelař. Se zvratným medometem můžete vytáčet i z 1 včelstva, ale vyplatí se Vám to ekonomicky? Proto se na medomet dívejte jako na investici, která by se měla nějakým způsobem vrátit. 

 

Nabídka medometů

Nabídku medometů naleznete přímo na našich stránkách www.VČELAŘÍK.cz v menu viz. Práce s medem >> Medomety tangenciální, Medomety zvratné a Medomety Radiání.