Včely, včelaři a sousedské vztahy

Vlastník včel, který chová včely, musí dodržovat předpisy s chovem včel spojené. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí. Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami.

Pokud včely na sousedův pozemek přiletují za účelem sbírání medu a pylu, nejde o zasahování do práv sousedů. Totéž platí i v případě, že soused dostane žihadlo při sbírání ovoce nebo trhání květin. Opět nejde o porušení předpisů.

Je potřeba si uvědomit, že pokaždé nemusí být konflikt vyvolán nevolí souseda. Soused může být například alergický na včelí bodnutí, nebo někdo z jeho blízkých. V takových případech se doporučuje vše v klidu prokonzultovat a najít vhodné řešení pro všechny.

V okamžiku, kdy nastane případ nadměrného obtěžování souseda včelami, postižený může žádat, aby soud zakázal činnost, která je toho příčinou.

Pokud má včelař možnost, vybere si pro umístění úlu pozemek daleko od obytné oblasti, kde je od začátku jara dostupný zdroj vody do 200 metrů a v doletu pro včely do půl kilometru je různorodá a obzvláště pestrá vegetace. Tato vegetace poskytne první pylovou snůšku od časného jara. Je dobré, když je vegetace zastoupena lískami, vrbami, olšemi a topoly. Pro budoucí nektarovou snůšku jsou vítané remízky, ovocné či listnaté stromy, luční porosty, ale i les s možností produkce medovicových medů.