Medobraní

Medobraní je období získávání medu ze včelích plástů. U silných včelstev je možné medobraní provádět několikrát za rok. Před samotným medobraním je potřeba si připravit prostory a pomůcky pro vytáčení a zpracování medu.

 

Začínající včelař si vystačí s menšími prostory, jako je kuchyň, nebo garáž. S přibývajícími včelstvy bude potřeba samostatné místnosti – medárny, kde může zařízení a pomůcky po zbytek roku mít uloženy. Místnost by měla být hygienická, nemělo by se v ní prášit, protože budete pracovat s produktem, který je určen ke konzumaci člověkem. Výhodou je místnost uzavíratelná, aby vás neobtěžovaly včely. Velké plus bude přívod elektřiny, tekoucí vody studené i teplé. Dostatečné osvětlení vám usnadní práci po celý den. Omyvatelná podlaha a stěny budou výhodou při práci i konečném úklidu. Dostatečně široký vstup usnadní manipulaci s medníky naloženými na rudl, či kárku. Také medomet, který budete využívat, by se měl tímto prostorem pohodlně přepravit.

 

Medomet pro medobraní

V dnešní době je nepostradatelným pomocníkem medomet, do kterého se vkládají rámky a odstředivou silou se z nich dostává med. Medometů je v dnešní době na trhu velké množství. Medomety se vyrábí na ruční, elektrické či na bateriové pohony. Mohou být zvratné, tangenciální a radiální.

 

Odvíčkovací potřeby

K odvíčkování plástů s medem můžete použít odvíčkovací vidličky a nože. Při samotném odvíčkování můžete použít odvíčkovací talíř, který může být i s odkládáním již odvíčkovaných plástů. Při větším množství se již používají odvíčkovací stoly a automatické odvíčkovací stroje.

 

Cezení medu

Med z medometu nejprve přeceďte od hrubých nečistot přes hrubé síto, případně síto dvojité. Pro zbavení jemných nečistot z medu můžete použít uhelonové síto. Med jim ale protéká pomalu a brzy se síto musí vyčistit. Dalších nečistot se zbavíme čeřením - postupné usazování nečistot na hladině. Nečistoty jako jsou zbytky vosku a jemné bublinky setřeme stěrkou nebo špachtlí.

 

Nádoby na med

Dříve se používaly nádoby skleněné a hliněné. V dnešní době se spíše používají nádoby plastové a kovové. Jsou lehčí a při jejich rozbití nehrozí pořezání se o střepy. Nádoby slouží k přímému sběru medu z medometu, uskladnění či prodeji menšího množství ke konečné konzumaci. Nádoby stáčecí a čeřící zbaví med od nečistot a zároveň usnadní manipulaci stáčení medu do sklenic. Při výběru nádob je dobré si rozmyslet, jaký objem nám bude vyhovovat. Manipulaci s nádobami o velikosti na 25 kg zvládne jedna osoba. S nádobou na 40 kg již musí manipulaci provádět ve dvou. Na trhu naleznete automatické stáčecí linky, které dokážou za krátký čas naplnit na požadované množství i několik desítek sklenic.

 

Sklenice na med

Sklenice na med mají různé velikosti a tvary. Stejně i víčka sloužící k uzavření najdete v různých velikostech s rozmanitými obrázky včelí tématiky. Pro identifikaci medu ve sklenicích včelaři používají etikety na sklenici a víčko. Na etiketě naleznete jméno včelaře, datum spotřeby, o jaký med se jedná, zemi původu, složení a hmotnost.